O mnie

Jestem Sobą, intuicja śpiewa dla mnie codziennie pieśń, która unosi każdą szczęśliwą chwilę do granic wzruszenia i koi każdy ból straty, odrzucenia, osamotnienia. Pozwala wyśpiewać niewypowiedziane emocje, nie dające spokoju i nie pozwalające się nazwać.
To dzięki tej Nucącej jestem sobą w pełni i stoję w swojej prawdzie. W każdej chwili zwątpienia ona wspiera mnie, zabiera w podróż po dźwiękach…. a kiedy wracam… już wiem!
Rozlewam się wtedy szeroko i obejmuję wszystko spokojem, jak dolina rzeki mojego dzieciństwa…

Jestem też aktorką pieśni, wokalistką, tworzę teksty i muzykę, wykonuję własne pieśni intuicyjne przy akompaniamencie instrumentów etnicznych i muzykoterapeutycznych. 
Jako terapeutka i trenerka rozwoju osobistego odkrywam naturalną metodę „Muzykoterapia Głosem”. Uwielbiam prowadzić praktyki dźwiękowe i wspierać WAS w odkrywaniu MOCY naturalnego głosu, który uwalnia ze stresu, z napięć, relaksuje i regeneruje, wspierając poczucie własnej wartości i sprawczości, budząc kreację, jednocześnie poszerzając możliwości głosowe.
Muzykoterapia Głosem wspiera każdego, zarówno osoby pracujące głosem zawodowo, jak i nie wykorzystujące głosu w zawodzie, a poszukujące różnorodnych dróg rozwoju osobistego.

Łącząc wiedzę wielu dziedzin, głównie: muzykoterapii, psychologii, psychosomatyki, energetyki ciała oraz geologii, teatru, muzyki i fizyki dźwięku, a także wieloletnie doświadczenie terapeutyczne, trenerskie i sceniczne, stworzyłam metodę muzykoterapeutyczną opartą na pacy z ciałem, głosem i oddechem w celu odkrywania mocy naturalnego głosu.

Prowadzę sesje indywidualne i grupowe dla dorosłych i dla dzieci.
Cyklicznie w Szkole z Wyboru w Rybniku oraz w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju, 
W umówionych terminach dla firm, w placówkach rozwojowych, oświatowych, opiekuńczych, etc..
Polecam „Muzykoterapię głosem” w różnych odsłonach:

 • sesje muzykoterapii głosem,
 • treningi pracy z ciałem głosem i oddechem,
 • treningi kompetencji społecznych,
 • treningi rozwoju osobistego.

  Zapraszam do współpracy!
  Mariola Rodzik-Ziemiańska
  503 070 813
  szalasrozwoju@gmail.com


Mariola Rodzik-Ziemiańska - Muzykoterapia Głosem
Mariola Rodzik-Ziemiańska – Muzykoterapia Głosem

Oficjalne BIO:
Mariola Rodzik-Ziemiańska – muzykoterapeutka głosem i trenerka rozwoju osobistego.
Terapeutka prowadząca warsztaty „Muzykoterapii Głosem” w Szałasie Rozwoju w Rybniku oraz w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju; aktorka pieśni i wokalistka Projektu Mrzenie oraz formacji Zawiało; założycielka Portu Sztuki; starsza specjalistka ds. artystycznych i edukacji kulturowej, prowadząca Teatr Korzeni, Galerię pod Oknem i Silnik Poezji w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Współtwórczyni Studio Mayazz; Wiceprezes Stowarzyszenia z Wyboru/Szkoły z Wyboru.
Prywatnie Żona i Matka, w wolnych chwilach dziergająca na drutach MazziWool. Od 2003r. mieszka w Rybniku, jej dzieciństwo związane było z folklorem Pogórzan Wschodnich na Podkarpaciu.

Wykształcenie:

 • certyfikowana Terapeutka Metody Muzykoterapii Integralnej – ASTO we Wrocławiu,
 • certyfikowana Trenerka Zrównoważonego Rozwoju EQF 5 – Szkoła Trenerów MERITUM w Katowicach,
 • Aktorka Pieśni – Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Kurs Ziemia-Pieśń,
 • mgr inż. Geoinżynierii – Politechnika Wrocławska, Wydział Górnictwa i Geologii.
 • Odbyła wiele warsztatów, m.in.: Porozumienie bez przemocy NVC, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Świadome oddychanie, Terapia Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance & Commitment Therapy ACT), a także szkolenia psychologiczne, muzykoterapeutyczne, pracę z ciałem i oddechem, praktyki aktorskie i wokalne z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego.

Nominowana do nagrody Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2007 i 2016 w dziedzinie Kultura.
Nagrodzona w 2013r. przez Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za pobudzanie świadomości kulturalnej i wrażliwości na sztukę oraz wspieranie rozwoju grup artystycznych i indywidualnych twórców.


Edukacja artystyczna towarzyszy jej od najmłodszych lat. Muzyki uczyła się od Babci Marii Ziemiańskiej i Taty, także w ramach dodatkowych zajęć w Ognisku Muzycznym w GOKiW Haczów w klasie akordeonu, w Szkole Muzycznej w Krośnie (jako wolny słuchacz) oraz przy Orkiestrze Dętej OSP „Fire Band” w Brzozowie. Pierwsze kroki na scenie stawiała w dzieciństwie w regionalnym zespole teatralnym przy KGW Trześniów, a następnie w grupie teatralnej w „Klubie pod Kolumnami” we Wrocławiu. Korzystała z prywatnych lekcji oraz warsztatów śpiewu i aktorstwa. Łącząc ukochaną muzykę i teatr uczyła się w Studium Musicalowym CAPITOL we Wrocławiu jednocześnie studiując na Politechnice Wrocławskiej, zaś po ukończeniu studiów geoinżynierskich kontynuowała praktyki głosowe na śląsku w ramach warsztatów: śpiewu jazzowego „Voicingers”, śpiewu archaicznego w Ośrodku Edukacji Kulturalnej w GCK oraz w Akademii Gospel w Katowicach, następnie we Wrocławiu w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach Kursu Ziemia-Pieśń.

Wspierała twórczo i organizacyjnie wiele różnorodnych inicjatyw społeczno-kulturalnych, początkowo wraz z Rodziną na Podkarpaciu, następnie samodzielnie we Wrocławiu, a obecnie wraz z Mężem w Rybniku, tym samym zdobywając szerokie doświadczenie koordynacyjne.

Metod terapeutycznych uczyła się w Szkole Trenerów Meritum w Katowicach i w Ośrodku Terapeutycznym ASTO we Wrocławiu, także podczas osobistej terapii i wielu warsztatów oraz programów psychologicznych, muzykoterapeutycznych oraz pracy z ciałem i oddechem, m.in. Muzykoterapia Integralna, Porozumienie bez przemocy NVC, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Świadome oddychanie, Terapia Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance & Commitment Therapy ACT).
Podążając za swoim powołaniem samodzielnie prowadziła badania i poszukiwania metod terapeutycznych, jednocześnie zgłębiając literaturę z zakresu muzykoterapii, psychosomatyki, energetyki ciała i fizyki dźwięku.


Doświadczenie:
W 1999 roku rozpoczęła drogę instruktora teatralnego pracując z grupami młodzieży w Klubie Filmowym “FOSA” przy Politechnice Wrocławskiej. Po studiach na Politechnice podjęła pracę w branży „Geologii inżynierskiej” i jednocześnie realizowała projekty społeczno-kulturalne na Śląsku. Skupiała środowisko artystyczne pod szyldem „Portu Sztuki” w Rybniku, organizując wieczory poezji, koncerty, performance teatralne w przestrzeni miasta. Prowadziła zajęcia artystyczne dla dzieci w “Klubie Małego Artysty” w Fundacji Elektrowni Rybnik. Pracowała jako instruktor i koordynator w wielu projektach, współpracując z rybnickimi agendami kultury i stowarzyszeniami: “Uwagi wARTe” i “Instytut Społeczny Silesia” oraz warszawską fundacją “Mały Kolberg” i podkarpackim Stowarzyszeniem „Przestrzeń Twórcza”.
Obecnie pracuje w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach na stanowisku o szerokim zakresie działań: artystycznych, edukacyjnych i organizacyjnych, od planu, po finalną realizację projektów.
Jako trenerka rozwoju osobistego prowadziła treningi pracy z głosem i oddechem dla wielu grup teatralnych i śpiewaczych na Śląsku i Podkarpaciu, pracowała jako instruktor, trener i koordynator w wielu projektach, m.in. w ramach Festiwalu „PKS” i „Port Sztuki” w Fundacji Elektrowni Rybnik, w projekcie „Tradycja w działaniu” Fundacji Mały Kolberg z Warszawy, w Szkole Trenerów w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum” , również w ramach Festiwalu „Endorfiny” i „Maszkety” w Katowicach.
W Domu Kultury prowadzi Teatr Korzeni dla dorosłych pracujących wykorzystując metody terapeutyczne w rozwoju grupy. Obecnie prowadzi cykliczne sesje Muzykoterapii Głosem w Szkole z Wyboru w Rybniku oraz w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju. Przeprowadziła wiele warsztatów muzykoterapeutycznych w placówkach oświatowych dla dzieci i nauczycieli, w placówkach opiekuńczych dla dorosłych i w firmach wspierając integrację zespołów i przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu.


Dziękuję wszystkim Współtwórcom, wielu wspólnych projektów, to była niezwykła przygoda:

Dorobek muzyczny:
Projekt „MRZenie”, w którym muzykę współtworzą Tomasz Rodzik (wavedrum) i Karol Husak (gitara).
Impresja plastyczno-muzyczna „O zachodzie Słońca”  wieczorny obraz malowany scenografią Dominki Stach, ruchem Teatru Tańca Jegertheatre z udziałem solistów: Sabina Dyla-Grad i Aleksander Sobala do muzyki elektronicznej Tomasza Rodzika.
Legendy i pieśni Lechitów i Polaków z przymrużeniem oka „Elektrycerze” z Teatrem Lalek Marka Żyły z udziałem muzyków: Tomasz Manderla (electro) i Tomasz Rodzik (wavedrum).
Projekt poetycko-muzyczny „TOMrzy” z autorskim akompaniamentem Tomasza Manderli (electro i skrzypce).
Muzyka i poezja dwudziestolecia międzywojennego „Zawiało Retro” z zespołem muzyków: Aleksandra Skotarek (piano), Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypce i chórki), Estera Manderla (akordeon), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny), w którym gościnnie wystąpili wokaliści: Kamil Owczarek, Piotr Tłustochowicz i Mariusz Swoiński.
Widowisko muzyczno-taneczne „To nie Koniec Świata” z poezją Czesława Miłosza, w wykonaniu muzyków: Tomasz Manderla (electro i skrzypce), Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypce), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny) oraz tancerzy: Studio Tańca Vivero oraz soliści: Izabela Barska-Kaczmarczyk i Artur Stelamczonek oraz Kasia Brzoza i Paweł Głowaty.
Pieśni Ziem Karpackich „Zawiało Folk” z grupą wspaniałych muzyków: Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypcemi chórki), Estera Manderla (akordeon), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny). 

W ramach projektu „Zawiało FOLK” wraz z zespołem wydała płytę „Od Bałkanów po Słowiańszczyznę”, zawierającą archaiczne pieśni Ziem Karpackich w autorskich aranżacjach muzyków Zawiało.
W Zawiało koordynowała powstanie trzech teledysków, dwa z nich promują obrzędy Nocy Sobótkowej: Wianki 2018, Wianki 2019 a jeden z projektu ZawiałoRetro.

ZAWIAŁO folk „Od Bałkanów po Słowiańszczyznę”

Moje najświeższe działania artystyczne to Teatr Korzeni dla dorosłych w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach oraz Projekt MRZenie. 
Więcej w zakładce Moja muzyka