O mnie

Jestem aktorką pieśni, wokalistką, tworzę teksty i muzykę, wykonuję własne pieśni intuicyjne przy akompaniamencie instrumentów etnicznych i muzykoterapeutycznych. 
Jako terapeutka i trenerka rozwoju osobistego stworzyłam innowacyjną metodę „Muzykoterapia Głosem”. Uwielbiam prowadzić praktyki dźwiękowe i wspierać ludzi w odkrywaniu MOCY naturalnego głosu, który uwalnia z napięć, relaksuje i regeneruje, wspierając poczucie własnej wartości i sprawczości, jednocześnie poszerzając możliwości głosowe.
Muzykoterapia Głosem wspiera każdego, zarówno osoby pracujące głosem zawodowo, jak i nie wykorzystujące głosu w zawodzie, a poszukujące różnorodnych dróg rozwoju osobistego.

Łącząc wiedzę wielu dziedzin, głównie: muzykoterapii, psychologii, psychosomatyki, energetyki ciała oraz geologii, teatru, muzyki i fizyki dźwięku, a także wieloletnie doświadczenie terapeutyczne, trenerskie i sceniczne, stworzyłam autorską metodę muzykoterapeutyczną opartą na pacy z ciałem, głosem i oddechem w celu odkrywania mocy naturalnego głosu.


Mariola Rodzik-Ziemiańska – muzykoterapeutka głosem i trenerka rozwoju osobistego.
Terapeutka prowadząca warsztaty wg autorskiej metody „Muzykoterapia Głosem” w Szałasie Rozwoju w Rybniku oraz w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju; aktorka pieśni i wokalistka formacji Zawiało, TOMrzy oraz Mrzenie, w którym tworzy teksty i muzykę, śpiewając do akompaniamentu wavedruma i gitary elektrycznej; instruktorka zajęć artystyczno–rozwojowych i teatralnych, animatorka kultury i założycielka Portu Sztuki; starsza specjalistka ds. artystycznych i edukacji kulturowej, koordynatorka działań artystycznych, prowadząca Teatr Korzeni i Silnik Poezji w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Współtwórczyni Studio Mayazz; Wiceprezes Stowarzyszenia z Wyboru/Szkoły z Wyboru.
Prywatnie Matka i Żona, w wolnych chwilach dziergająca na drutach MazziWool. Od 2003r. mieszka w Rybniku, jej dzieciństwo związane było z folklorem Pogórzan Wschodnich na Podkarpaciu.

Wykształcenie:

 • certyfikowana Terapeutka Metody Muzykoterapii Integralnej – ASTO we Wrocławiu,
 • certyfikowana Trenerka Zrównoważonego Rozwoju EQF 5 – Szkoła Trenerów MERITUM w Katowicach,
 • Aktorka Pieśni – Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Kurs Ziemia-Pieśń,
 • mgr inż. Geoinżynierii – Politechnika Wrocławska, Wydział Górnictwa i Geologii.
 • Odbyła wiele kursów i warsztatów, były to m.in. szkolenia psychologiczne, muzykoterapeutyczne, praca z ciałem i oddechem, praktyki aktorskie i wokalne z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego.

Nominowana do nagrody Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2007 i 2016 w dziedzinie Kultura.

Nagrodzona w 2013r. przez Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za pobudzanie świadomości kulturalnej i wrażliwości na sztukę oraz wspieranie rozwoju grup artystycznych i indywidualnych twórców.

Mariola Rodzik-Ziemiańska - Muzykoterapia Głosem
Mariola Rodzik-Ziemiańska – Muzykoterapia Głosem

Dorobek muzyczny:
Mariola Rodzik-Ziemiańska stworzyła kilka projektów artystycznych, w których śpiewa i komponuje:
– Pieśni Ziem Karpackich „Zawiało Folk” z grupą wspaniałych muzyków: Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypcemi chórki), Estera Manderla (akordeon), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny). 
– Muzyka i poezja dwudziestolecia międzywojennego „Zawiało Retro” z zespołem muzyków: Aleksandra Skotarek (piano), Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypce i chórki), Estera Manderla (akordeon), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny) oraz wokaliści: Kamil Owczarek, Piotr Tłustochowicz i Mariusz Swoiński.
– Widowisko muzyczno-taneczne „To nie Koniec Świata” z poezją Czesława Miłosza, w wykonaniu muzyków: Tomasz Manderla (electro i skrzypce), Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypce), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny) oraz tancerzy: Studio Tańca Vivero oraz soliści: Izabela Barska-Kaczmarczyk i Artur Stelamczonek oraz Kasia Brzoza i Paweł Głowaty.
– Legendy i pieśni Lechitów i Polaków z przymrużeniem oka „Elektrycerze” z udziałem Teatru Lalek Marka Żyły z udziałem muzyków: Tomasz Manderla (electro) i Tomasz Rodzik (wavedrum).
– Impresja plastyczno-muzyczna „O zachodzie Słońca”  wieczorny obraz malowany scenografią Dominki Stach, ruchem Teatru Tańca Jegertheatre z udziałem solistów: Sabina Dyla-Grad i Aleksander Sobala do muzyki elektronicznej Tomasza Rodzika.
– Projekt poetycko-muzyczny „TOMrzy” z autorskim akompaniamentem Tomasza Manderli (electro i skrzypce).
– Projekt „MRZenie”, którym muzykę współtworzą Tomasz Rodzik (wavedrum) i Karol Husak (gitara).

W ramach projektu „Zawiało FOLK” wraz z zespołem wydała płytę „Od Bałkanów po Słowiańszczyznę”, zawierającą archaiczne pieśni Ziem Karpackich w autorskich aranżacjach muzyków Zawiało.

Nagrała trzy teledyski, dwa promujące obrzędy Nocy Sobótkowej: Wianki 2018, Wianki 2019 i jeden w ramach projektu ZawiałoRetro.
Aktualnie realizuje się artystycznie prowadząc Teatr Korzeni dla dorosłych w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach i muzykując w projekcie „MRZenie”.

ZAWIAŁO folk „Od Bałkanów po Słowiańszczyznę”

Edukacja artystyczna towarzyszy jej od najmłodszych lat. Muzyki uczyła się od Babci Marii Ziemiańskiej i Taty, także w ramach dodatkowych zajęć w Ognisku Muzycznym w GOKiW Haczów w klasie akordeonu, w Szkole Muzycznej w Krośnie (jako wolny słuchacz) oraz w Orkiestrze Dętej OSP „Fire Band” w Brzozowie. Pierwsze kroki na scenie stawiała w dzieciństwie w regionalnym zespole teatralnym przy KGW Trześniów, a następnie w grupie teatralnej w „Klubie pod Kolumnami” we Wrocławiu. Korzystała z prywatnych lekcji oraz warsztatów śpiewu i aktorstwa. Łącząc ukochaną muzykę i teatr uczyła się w Studium Musicalowym CAPITOL we Wrocławiu jednocześnie studiując na Politechnice Wrocławskiej, zaś po ukończeniu studiów geoinżynierskich kontynuowała praktyki głosowe w ramach Warsztatu śpiewu archaicznego w Ośrodku Edukacji Kulturalnej w GCK oraz w Akademii Gospel w Katowicach, następnie w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w ramach Kursu Ziemia-Pieśń.
Wspierała twórczo i organizacyjnie wiele różnorodnych inicjatyw społeczno-kulturalnych, początkowo wraz z Rodziną na Podkarpaciu, następnie samodzielnie we Wrocławiu, a obecnie wraz z Mężem w Rybniku, tym samym zdobywając szerokie doświadczenie koordynacyjne.
Metod terapeutycznych uczyła się w Szkole Trenerów Meritum w Katowicach i w Ośrodku Terapeutycznym ASTO we Wrocławiu, także podczas wielu warsztatów i programów psychologicznych, muzykoterapeutycznych oraz pracy z ciałem i oddechem, m.in. Muzykoterapia Integralna, Porozumienie bez przemocy NVC, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Świadome oddychanie, Terapia Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance & Commitment Therapy ACT). Jednocześnie samodzielnie zgłębiając literaturę z zakresu muzykoterapii, psychosomatyki, energetyki ciała i fizyki dźwięku stworzyła autorską metodę w ramach osobistej praktyki, podążając za swoim powołaniem.

Doświadczenie:
W 1999 roku rozpoczęła drogę instruktora teatralnego pracując z grupami młodzieży w Klubie Filmowym “FOSA” przy Politechnice Wrocławskiej. Po studiach podjęła pracę w branży „Geologii inżynierskiej” i jednocześnie realizowała projekty społeczno-kulturalne na Śląsku. Skupiała środowisko artystyczne pod szyldem „Portu Sztuki” w Rybniku, organizując wieczory poezji, koncerty, performance teatralne. Prowadziła zajęcia artystyczne dla dzieci w “Klubie Małego Artysty” w Fundacji Elektrowni Rybnik. Pracowała jako instruktor i koordynator w wielu projektach, współpracując z rybnickimi agendami kultury i stowarzyszeniami: “Uwagi wARTe” i “Instytut Społeczny Silesia” oraz warszawską fundacją “Mały Kolberg” i podkarpackim Stowarzyszeniem „Przestrzeń Twórcza”. Jako trenerka rozwoju osobistego prowadziła treningi pracy z głosem i oddechem dla wielu grup teatralnych i śpiewaczych na Śląsku i Podkarpaciu, pracowała jako instruktor i koordynator w ramach Festiwalu „PKS” i „Port Sztuki” w Fundacji Elektrowni Rybnik, a także jako trener w Szkole Trenerów w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum” także w ramach Festiwalu „Endorfiny” i „Maszkety” w Katowicach. Przeprowadziła wiele warsztatów muzykoterapeutycznych dla dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych dla dorosłych.

Praktyka: Jako terapeutka i trenerka prowadzi sesje indywidualne i grupowe dla dorosłych i dla dzieci w Szkole z Wyboru w Rybniku oraz w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju, również w placówkach oświatowych i opiekuńczych, a także na zaproszenie:

 • sesje muzykoterapii głosem,
 • treningi pracy z ciałem głosem i oddechem,
 • treningi kompetencji społecznych,
 • treningi rozwoju osobistego.

  Zapraszam do współpracy!
  503 070 813
  szalasrozwoju@gmail.com