O mnie

 Jako terapeutka i trenerka rozwoju osobistego odkrywam i przybliżam Wam naturalną metodę „Muzykoterapia Głosem”. Jestem aktorką pieśni i wokalistką, tworzę teksty i muzykę, wykonuję własne pieśni intuicyjne przy akompaniamencie instrumentów etnicznych i muzykoterapeutycznych. Prowadząc praktykę dźwiękową, wspieram każdego w odkrywaniu MOCY naturalnego głosu, który uwalnia ze stresu, z napięć, relaksuje i regeneruje, wspierając poczucie własnej wartości i sprawczości, budząc kreację, jednocześnie poszerzając możliwości głosowe.


Intuicja śpiewa dla mnie codziennie pieśń, która unosi każdą szczęśliwą chwilę do granic wzruszenia i koi każdy ból straty, odrzucenia, osamotnienia. Pozwala wyśpiewać niewypowiedziane emocje.
To dzięki tej Nucącej jestem sobą w pełni i stoję w swojej prawdzie. W każdej chwili zwątpienia ona wspiera mnie, zabiera w podróż po dźwiękach…. a kiedy wracam… już wiem!
Rozlewam się wtedy szeroko i obejmuję wszystko spokojem, jak dolina rzeki mojego dzieciństwa…


Muzykoterapia Głosem wspiera każdego, zarówno osoby pracujące głosem zawodowo, jak i nie wykorzystujące głosu w zawodzie, a poszukujące różnorodnych dróg rozwoju osobistego i autoterapii.
Łącząc wiedzę wielu dziedzin, głównie: muzykoterapii, psychologii, psychosomatyki, energetyki ciała oraz geologii, teatru, muzyki i fizyki dźwięku, a także wieloletnie doświadczenie terapeutyczne, trenerskie i sceniczne, stworzyłam metodę muzykoterapeutyczną opartą na pacy z ciałem, głosem i oddechem w celu odkrywania mocy naturalnego głosu.

Prowadzę warsztaty, szkolenia, sesje indywidualne i grupowe, dla dorosłych i dla dzieci.
W umówionych terminach dla firm, w placówkach rozwojowych, oświatowych, opiekuńczych, itp.
Cyklicznie:
– w Pracowni Psychoedukacji i Rozwoju Osobistego MERITUM w Katowicach,
– w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju, 
– w Szkole z Wyboru w Rybniku.

Polecam „Muzykoterapię głosem” w różnych odsłonach:

  • sesje muzykoterapii głosem,
  • treningi pracy z ciałem głosem i oddechem,
  • treningi kompetencji społecznych,
  • treningi rozwoju osobistego,
  • warsztaty integracji i komunikacji dla firm,
  • szkolenia dla mówców.

    Zapraszam do współpracy!
    Mariola Rodzik-Ziemiańska
    503 070 813
    szalasrozwoju@gmail.com


Mariola Rodzik-Ziemiańska - Muzykoterapia Głosem
Mariola Rodzik-Ziemiańska – Muzykoterapia Głosem

Oficjalne BIO:
Mariola Rodzik-Ziemiańska – trenerka rozwoju osobistego, muzykoterapeutka głosem, aktorka pieśni.
Terapeutka prowadząca warsztaty „Muzykoterapii Głosem” w Pracowni Psychoedukacji i Rozwoju Osobistego MERITUM w Katowicach, w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju oraz w Szkole z Wyboru i w Szałasie Rozwoju w Rybniku; wokalistka Projektu Mrzenie oraz formacji Zawiało; założycielka Portu Sztuki; konferansjerka i koordynatorka wydarzeń społecznych, artystycznych i biznesowych; starsza specjalistka ds. artystycznych i edukacji kulturowej prowadząca Teatr Korzeni, Galerię pod Oknem i Silnik Poezji w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Współtwórczyni Studio Mayazz; Wiceprezes Stowarzyszenia z Wyboru – organizatora Szkoły z Wyboru
Prywatnie Żona i Matka, w wolnych chwilach dziergająca na drutach MazziWool. Od 2003r. mieszka w Rybniku. Jej dzieciństwo związane było z folklorem Pogórzan Wschodnich na Podkarpaciu.

Wykształcenie:
– certyfikowana Trenerka Zrównoważonego Rozwoju EQF 5 – Szkoła Trenerów MERITUM w Katowicach,
– certyfikowana Terapeutka Metody Muzykoterapii Integralnej – ASTO we Wrocławiu,
– Aktorka Pieśni – Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Kurs Ziemia-Pieśń,
– mgr inż. Geoinżynierii – Politechnika Wrocławska, Wydział Górnictwa i Geologii.
– Odbyła wiele szkoleń i warsztatów, m.in.: Porozumienie bez przemocy NVC, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Świadome oddychanie, Terapia Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance & Commitment Therapy ACT), a także szkolenia psychologiczne, muzykoterapeutyczne, pracę z ciałem i oddechem, praktyki aktorskie i wokalne z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego.

Nominowana do nagrody Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2007 i 2016 w dziedzinie Kultura.
Nagrodzona w 2013r. przez Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za pobudzanie świadomości kulturalnej i wrażliwości na sztukę oraz wspieranie rozwoju grup artystycznych i indywidualnych twórców.


Edukacja artystyczna towarzyszy jej od najmłodszych lat. Muzyką zainspirowali ją Babcia – Maria Ziemiańska i Tata – Leon Ziemiański pokazując pierwsze melodie. Następnie w ramach dodatkowych zajęć uczyła się w Ognisku Muzycznym w GOKiW Haczów w klasie akordeonu, w Szkole Muzycznej w Krośnie (jako wolny słuchacz) oraz przy Orkiestrze Dętej OSP „Fire Band” w Brzozowie. Pierwsze kroki na scenie w wieku kilku lat stawiała w regionalnym zespole teatralnym przy KGW Trześniów, a następnie w grupie teatralnej w „Klubie pod Kolumnami” we Wrocławiu. Korzystała z prywatnych lekcji oraz warsztatów śpiewu i aktorstwa. Łącząc ukochaną muzykę i teatr uczyła się w Studium Musicalowym CAPITOL we Wrocławiu jednocześnie studiując na Politechnice Wrocławskiej, zaś po ukończeniu studiów geoinżynierskich kontynuowała praktyki głosowe na śląsku w ramach warsztatów: śpiewu jazzowego „Voicingers”, śpiewu archaicznego w Ośrodku Edukacji Kulturalnej w GCK oraz w Akademii Gospel w Katowicach, następnie we Wrocławiu w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach Kursu Ziemia-Pieśń.

Wspierała twórczo i organizacyjnie wiele różnorodnych inicjatyw społeczno-kulturalnych, początkowo wraz z Rodziną na Podkarpaciu, następnie samodzielnie we Wrocławiu, a obecnie wraz z Mężem w Rybniku, tym samym zdobywając szerokie doświadczenie koordynacyjne.

Metod terapeutycznych uczyła się w Szkole Trenerów Meritum w Katowicach i w Ośrodku Terapeutycznym ASTO we Wrocławiu, a także podczas osobistej terapii oraz wielu szkoleń, warsztatów i kursów: psychologicznych, muzykoterapeutycznych, pracy z ciałem i oddechem, m.in. Muzykoterapia Integralna, Porozumienie bez przemocy NVC, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Świadome oddychanie, Terapia Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance & Commitment Therapy ACT).
Podążając za swoim powołaniem samodzielnie prowadziła badania i poszukiwania metod terapeutycznych, jednocześnie zgłębiając literaturę z zakresu muzykoterapii, psychosomatyki, energetyki ciała i fizyki dźwięku.


Doświadczenie:
W 1999 roku rozpoczęła drogę instruktora teatralnego pracując z grupami młodzieży w Klubie Filmowym “FOSA” przy Politechnice Wrocławskiej. Po studiach na Politechnice podjęła pracę w branży „Geologii inżynierskiej” i jednocześnie realizowała projekty społeczno-kulturalne na Śląsku. Skupiała środowisko artystyczne pod szyldem „Portu Sztuki” w Rybniku, organizując wieczory poezji, koncerty, performance teatralne w przestrzeni miasta. Prowadziła zajęcia artystyczne dla dzieci w “Klubie Małego Artysty” w Fundacji Elektrowni Rybnik. Pracowała jako instruktor i koordynator w wielu projektach, współpracując z rybnickimi agendami kultury i stowarzyszeniami: “Uwagi wARTe” i “Instytut Społeczny Silesia” oraz warszawską fundacją “Mały Kolberg” i podkarpackim Stowarzyszeniem „Przestrzeń Twórcza”.
Obecnie pracuje w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach na stanowisku o szerokim zakresie działań: artystycznych, edukacyjnych i organizacyjnych, od planu, po finalną realizację projektów.

Jako trenerka rozwoju osobistego prowadziła treningi pracy z głosem i oddechem dla wielu grup teatralnych i śpiewaczych na Śląsku i Podkarpaciu, pracowała jako instruktor, trener i koordynator w wielu projektach, m.in. w ramach Festiwalu „PKS” i „Port Sztuki” w Fundacji Elektrowni Rybnik, w projekcie „Tradycja w działaniu” Fundacji Mały Kolberg z Warszawy, w Szkole Trenerów w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum” , również w ramach Festiwalu „Endorfiny” i „Maszkety” w Katowicach.
W Domu Kultury prowadzi Teatr Korzeni dla dorosłych pracujących wykorzystując metody terapeutyczne w rozwoju grupy. Obecnie prowadzi cykliczne sesje Muzykoterapii Głosem w Szkole z Wyboru w Rybniku oraz w U-zdrowisku w Jastrzębiu Zdroju. Przeprowadziła wiele warsztatów muzykoterapeutycznych w placówkach oświatowych dla dzieci i nauczycieli, w placówkach opiekuńczych dla dorosłych i w firmach wspierając integrację zespołów i przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu.


Dorobek muzyczny Marioli Rodzik-Ziemiańskiej:

  • 2021 – Projekt „MRZenie”  Muzyczna ekspresja wokół tętniącego rytmu, gitarowej fali, poezji i improwizacji głosowej, w którym muzykę współtworzą Tomasz Rodzik (wavedrum) i Karol Husak (gitara).
  • 2018 – „O zachodzie Słońca”  Impresja plastyczno-muzyczna wieczorny obraz malowany scenografią Dominki Stach, ruchem Teatru Tańca Jegertheatre z udziałem solistów: Sabina Dyla-Grad i Aleksander Sobala do muzyki elektronicznej Tomasza Rodzika.
  • 2016 – Elektrycerze  Legendy i pieśni Lechitów i Polaków z przymrużeniem oka z Teatrem Lalek Marka Żyły z udziałem muzyków: Tomasz Manderla (electro) i Tomasz Rodzik (wavedrum).
  • 2016 – „TOMrzy” Projekt poetycko-muzyczny z autorskim akompaniamentem Tomasza Manderli (electro i skrzypce).
  • 2015 –  „Zawiało Retro” Muzyka i poezja dwudziestolecia międzywojennego z zespołem muzyków: Aleksandra Skotarek (piano), Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypce i chórki), Estera Manderla (akordeon), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny), w którym gościnnie wystąpili wokaliści: Kamil Owczarek, Piotr Tłustochowicz i Mariusz Swoiński.
  • 2012 –  „To nie Koniec Świata” Widowisko muzyczno-tanecznez poezją Czesława Miłosza, w wykonaniu muzyków: Tomasz Manderla (electro i skrzypce), Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypce), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny) oraz tancerzy: Studio Tańca Vivero oraz soliści: Izabela Barska-Kaczmarczyk i Artur Stelamczonek oraz Kasia Brzoza i Paweł Głowaty.
  • 2009 – „Zawiało Folk” Pieśni Ziem Karpackich z grupą wspaniałych muzyków: Justyna Dzierbicka-Paryl (skrzypcemi chórki), Estera Manderla (akordeon), Mateusz Paszek (kontrabas) i Tomasz Rodzik (bębny).

Swojego głosu udzieliła także w projektach rybnickich artystów:

  • „KUKŁY” 2021 to etiuda teatralno-filmowa, łącząca teatr z kinem. Wymowna scenografia i poezja śpiewana dopełniają to intrygujące przedstawienie, które jest próbą podsumowania roli teatru w życiu społecznym. Deprofundisa animuje Marian Bednarek zaś Omertę Alicja Dziopa. Znakomite operowanie obrazem i muzyką Tomasza Manderli oraz śpiew Marioli Rodzik-Ziemiańskiej. Reżyseria Marian Lech Bednarek.
  • Silnik Poezji 2020 – Montaż muzyczno-poetycki z poezją Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych na skrzypce, electro i głos. Improwizacje do muzyki Tomasza Manderli w ramach działań artystycznych Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach z wierszami, których autorami są: Ewa Pezy Paliszewska, Leszek Sobeczko, Malarstwo-Marian Lech Bednarek i Adam Marek. 
  • 8. edycja Narodowego Czytania 2019 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku wokół polskich noweli Orzeszkowej, Konopnickiej, Prusa, Schulza, Reymonta, Żeromskiego, Sienkiewicza i Rzewuskiego. Narodowe Czytanie prowadziła Mariola Rodzik-Ziemiańska, jako melorecytację nowel polskich do elektro-akompaniamentu Tomasza Manderli.
  • “KLACHY’” wokalno-performatywna instalacja 2018 przedstawiona w budynku maszyny wyciągowej o napędzie parowym szybu Kościuszko to spotkanie pięknych kobiet, które swoimi głosami wypełniły industrialną przestrzeń. Reżyseria i koncepcja: Wojciech Chowaniec z movytza.pl. Wykonanie i obsada: Justyna Hubczyk (Pepiniera Dźwięku), Mariola Rodzik-Ziemianska (ZAWIAŁO), Dominika Kierpiec – Kontny, Ola Korus.
  • Polska przez wszystkie przypadki 2017 – Projekt koncertu piosenki aktorskiejw podróży po piosenkach XX wieku, w ykonaniu Teatru SAFO w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk
  • Plotkowisko. Co dzisio warzysz? 2017 – oprawa muzyczna obrzędu kiszenia kapusty na śląskich familokach, którą zaaranżowały Estera Manderla, Justyna Dzierbicka-Paryl i Mariola Rodzik-Ziemiańska, w ramach projektu Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach w reżyserii Izabeli Karwot.
  • Czernickie Wesele 2017 – muzyka do spektaklu Teatru SAFO, gdzie zagrały: Estera Manderla i Mariola Rodzik- Ziemiańska.
  • Animalium 2016 – owadzi śpiew z poezją Marii Konopnickiej do muzyki elektronicznej Tomasza Manderli w ramach wydarzenia w „Strefie Juliusza” w Rybniku wg koncepcji Dominki Stach.
  • Dziady 2015 – uczestnicy i instruktorzy warsztatów Rybnik ELECTRO Music przyczynili się do pięknej tradycji Słowiańskich DZIADÓW , szepcząc, mamrocząc, czytając, śpiewając, rapując i elektronicznie muzykując „Dziadów cz.II” Adama Mickiewicza w ramach organizowanego przez Biuro Kultury Rybnickiego Urzędu Miasta
  • Rybnik Electro Music REM 2015 będący fuzją muzyki elektronicznej i improwizacji głosowych. Muzycy współpracowali z wieloma artystami w ramach projektu Stowarzyszenia Uwagi wARTe.
  • „Modlitwa o powrót szczęśliwy” z płyty „Irandel” 2015 Zbigniewa Seydy (Carrantuohill), gdzie zaśpiewała Mariola Rodzik-Ziemiańska, gościł na łamach radia Nowy Świat u Wojciecha Mana.
  • Rybnik HeyNow 2013 – rybniccy muzycy, prezentujący różne nurty muzyczne, spotkali się i postanowili nagrać hejnał Rybnika w wersji na rok 2013! Motywem przewodnim jest hejnał skomponowany przez Mirosława Jacka Błaszczyka. Słowa piosenki napisał Michał Kukiełka. Autorami muzyki są wszyscy artyści: Piotr Hartman (Piter Pan Beatbox), Adam Drewniok (zespół „Carrantuohill”, gitara basowa), Marek Sochacki (zespół „Carrantuohill”, bongos), Martyna Czech (zespół „Chwila Nieuwagi”, wokal), Justyna Dzierbicka-Przeliorz (zespół „Zawiało”, skrzypce), Michał Kukiełka (El-Cookizo, hip-hop, słowa), Sławomir Tatera (gitara), Zbigniew Seyda (zespół „Carrantuohill”, cittern), Mariola Rodzik-Ziemiańska (zespół „Zawiało”, wokal).
    itd…

W ramach projektu „Zawiało FOLK” wraz z zespołem wydała płytę „Od Bałkanów po Słowiańszczyznę”, zawierającą archaiczne pieśni Ziem Karpackich w autorskich aranżacjach muzyków Zawiało.
W Zawiało koordynowała powstanie trzech teledysków, dwa z nich promują obrzędy Nocy Sobótkowej: Wianki 2018, Wianki 2019 a jeden z projektu ZawiałoRetro.

ZAWIAŁO folk „Od Bałkanów po Słowiańszczyznę”

Najświeższe działania artystyczne Marioli to Teatr Korzeni dla dorosłych w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach oraz Projekt MRZenie

„Dziękuję wszystkim Współtwórcom, wielu wspólnych projektów, to była niezwykła przygoda”.
Więcej w zakładce Moja muzyka